pondělí 19. srpna 2013

Skládání čajových sáčků - návod

Skládání čajových sáčků neboli "tea bag folding" (pod tímhle heslem je ideální hledat návody na internetu) je profláknutá technika. Zkoušela jsem jí již před lety na výtvarných pobytech na Monínci s Monikou Brýdovou a od té doby mi zůstal zvláštní zvyk, schovávat si papírové obaly od čajových pytlíků.

A protože mám letos nějaké mandalové období, sbalila jsem si na chatu i 3 plné krabičky čajových obalů, nůžky a lepidlo a hra mohla začít :-)


Je to celé hlavně o přesnosti a trpělivosti. To bych měla, ale stejně mi vzor občas malinko nevyšel, takže to chce přidat i povinný trénink. Na druhou stranu musím přiznat, že jsem nic neměřila pravítkem a spoléhala se na přesnost tisku ve výrobě, což nemusí vždy vyjít.

Postup je následující (mám trošku problém popsat skládání, tak dole je ještě vše na fotkách :-):
  1. Vezmete čajový sáček a slepené konce odstřihnete tak, že odstraníte bílý okraj. Získáte tak jen barevný proužek s potiskem. Z tohoto proužku si můžete odstřihnout až dva větší čtverce, podle toho, jaký vzor chcete získat (která část sáčku se vám líbí...). Já jsem stříhala většinou jen jeden, aby byl vidět hlavní vzor.
  2. Přeložte proužek zpátky tak, jak byl a odstřihněte horní sklad (nebo dolní, podle toho, kterou část vzoru chcete víc, stačí odstřihnout jen milimetr kolem skladu), získáte tak rovný okraj.
  3. Vezměte jeden roh a přeložte ho diagonálně, z rubu uvidíte přeložený trojúhelník, který co nejpečlivěji odstřihnete a máte základní čtverec.
  4. Pro základní čtverec pak existuje mnoho typů skladů. Mně se nejvíce líbí ten, co je na fotce. Ze čtverce nejdříve složte svojitý trojúhelník (dvě protilehlé strany obrátíte dovnitř). Položte si ho špičkou nahoru a dva spodní rohy obraťte dolů tak, že se boční hrany spojí uprostřed.
  5. Z těchto malých vzorovaných trojúhelníků (připomínají asi nejvíc vlaštovky ze školních let) pak jednoduše složte základní kytičku tak, že je zasouváte postupně do sebe.
  6. Kdo by chtěl, může pokračovat dál a skládat další řadu, získá tak větší obrazec.A jak dopadly moje pokusy po letech? Jak vidíte sáčků skoro neubylo (a to další dvě krabičky zůstaly netknuté). Mimochodem mám jeden tip na jejich ukládání. Čas od času si je roztřiďtě podle barev a pak hned uvidíte, kterých sáčků máte dost na skládání.


Na základní kytičku potřebujete 8 čtverců = 8 stejných čajových obalů. Ale můžete i experimentovat a kombinovat 4 + 4 podobné.Někdy se stane, že vzor vypadá hezky (nebo alespoň zajímavě) i z rubové strany. Proto než kytičku definitivně zpevníte slepením, zkuste si trochu pohrát a najít ten nejlepší vzor. Takhle vypadá lícová strana...


 ... a takhle rubová.


Hezký zbytek léta a příjemné skládání.

PS: Třeba na vánočních přáníčkách pak takovéhle kytičky krásně využijeme :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat