pondělí 24. března 2014

Malé nahlédnutí do Montessori pracovny v MC Klubíčko

Mým velkým koníčkem jsou Montessori pracovny pro děti, které vedu od minulého roku již ve 3 mateřských a rodinných centrech na Praze 14. Říkám si, že je na čase vás nechat trošku nakouknout, co se vlastně na takových pracovnách děje :-)

Takže vítejte v Montessori pracovně v MC Klubíčko (u Rajské zahrady). Scházíme se tu každý čtvrtek odpoledne ve dvou skupinkách maminek s dětmi a společně trávíme cca hodinu času "prací". Děti jsou cca od 1,5 roku do 4 let a v poslední době převažují spíše ti menší, tak kolem 2 - 3 roku.

Zajímavé je, že častěji chodí maminky s chlapci, protože hledají pro své malé neposedy nějakou klidnější a soustředěnější aktivitu. Něco, kde by malí kluci rozvíjeli jemnou motoriku a smyslové vnímání. A často jsou hned od prvních lekcí až překvapené, jak moc je to baví a jaké mají doma soustředěné "pracanty" :-)

Přikládám pár momentek jako důkaz (tady zrovna Tomík přendává houbičky pomocí kleští, Davídek otiskuje stopy do plastelíny a lisuje a Kubík čistí a krémuje botu)


A podívejte jak Jeník ani nedutá, když přendavá lžící hrubozrnnou sůl s pomocí trychtýře...


nebo kapátkem vyplňuje delfína...


Snažíme se dodržovat základní principy Montessori přístupu, ale zároveň vyjít vstříc i potřebám dětí v dané skupině. Jednotlivé aktivity máme proto připraveny na podnosech a každá je pouze v jednom exempláři. Děti si samy vybírají, čemu se chtějí věnovat, danou "práci" si samy přinesou ke stolku a poté ji zase uklidí. Maminky jsou spíše jen pozorovatelky (u menších pomáhají s přenášením a sedí vedle dětí) a čas, který dítě tráví soustředěné nad aktivitou mohou využít i ke sdílení zkušeností s ostatními maminkami. Chodí k nám i velmi malá miminka jako doprovod starších sourozenců, několik měsíců jen pozorují a pak se zcela přirozeně zapojí i oni...

Ještě malá koláž z pomůcek, které na našich pracovnách můžete také potkat, více o jednotlivých aktivitách v dalším článku :-)


Všechny děti jsou moc šikovné, aktivity je baví a pro mě je to neskutečná radost je pozorovat, všímat si jejich pokroků a hlavně inspirovat maminky k dalším hrám a experimentům doma. A to je i důvod proč vlastně tyhle pracovny již několik let vedu :-)

Kdybyste se chtěli přijít podívat na hodinu nebo se rovnou přihlásit, neváhejte a napiště mi, rádi vás mezi sebou přivítáme. Od 10. dubna bude začínat nový běh...

Krásné jaro!

Žádné komentáře:

Okomentovat