pondělí 24. března 2014

Doma připravované pomůcky a aktivity inspirované Montessori - klučičí

... aneb pár tipů, co si můžete jednoduše připravit sami doma pro vaše děti

Jak jsem psala v malé reportáži z Montessori pracovny v MC Klubíčko, v poslední době se hlásí hodně maminek s mladšími chlapečky. Takže bych začala tipy na aktivity "spíše" pro kluky, ale nebojte, spolehlivě zaujmou i holčičky.

Auta, auta, auta... a taky dinosauři, mašinky, led, pěna :-)

Takovou oblíbebou klasikou je aktivita/hra, které říkám PARKOVIŠTĚ. Základem jsou různobarevná autíčka a podložka se stejně barevnými částmi. Mám jich několik (různé v každém centru, kde vedu montessori pracovnu :-), vždycky podle toho, jaká jsem měla k dispozici autíčka, částí může mýt 6, 8, záleží na vás a na věku dítěte. Podložka je z papíru, namalovaná vodovkami v barvách autíček nebo polepená barevnými papíry, vždy nějak zpevněná (zalaminovaná, vložená v pevných omyvatelných deskách atd.). Osvědčilo se mi kromě autíček připravit ve stejné barvě i různé předměty - jako hračky pro auta, aby v těch svých parkovacích garážích nebyla sama. Děti dostanou podložku a misku s autíčky a "jejich hračkami", jejich úkolem je přiřadit auto na správné parkovací místo, podle barvy. Učím děti klasickou montessori metodu přiřazování, ale zároveň si mohou s autem cestou do garáže a ven pořádně zajezdit, pokud chtějí :-)


Další variantou na auta je opět barevné přiřazování, tentokrát máme sadu aut, kterým chybí kolečka a jezdí si pro ně do servisu :-)
Z barevných papírů jsem si vystřihla podle šablonky auta, domalovala okna, dveře a světla. Takto připravená autíčka jsem zalaminovala na šedém papíře, kvůli bílému autu (pokud nebudete dělat i bílé autíčko, určitě je jednodušší použít bílý papír). Ze stejně barevného papíru jsem vytřihla kolečka a nalepila je na dřevěná kolečka (budoucí kola). Aktivita je připravená na podnose, děti si auta vyskládají a opět přiřazují dle barev. Menší děti si mohou nejprve jen párovat kolečka k sobě, třeba i jako samostatnou aktivitu.


Úžasnou aktivou, kterou nemám bohužel nafocenou, je doba ledová. Je to vlastně vysvobozování předmětů a různých figurek (já jsem využila právě dinosaury, kamínky, kousky brček, listy atd.) z ledu. Vybrané věci jsem dala do kelímku s vodou a ze zmrzlých bločků potom děti věci postupně vysvobozovaly. Byl to zároveň i trošku experiment s teplotou, zkoumali jsme, co udělá polití studenou a hodně teplou vodou, jak rychle se bude led rozpouštět atd.

A dalším takovým evergreenem je strouhání mýdla a výroba pěny. Tohle baví všechny děti bez rozdílu věku. Z mýdlové vody se dá pěna vyfoukat brčkem nebo velmi hustá získat z ručního šlěhače. Takto připravená/vyšlehaná pěna se dá dále využít ke spoustě her, dá se barvit (a využít na výtvarné pokusy), použít místo sněhu nebo jako pěnový "sensory box", mohou se v ní schovávat a hledat figurky zvířátek atd. Zkrátka pěnové fantazii se meze nekladou...

Pokud se vám nechce zkoušet samotným doma a rádi byste přišli mezi nás do některé z Montessori pracoven, určitě mi napište! Třeba v MC Klubíčko budeme od 10/4 začínat nový cyklus :-)

Hezký den!

Žádné komentáře:

Okomentovat